ماشین یخساز

ماشین یخساز قادر است مقادیر چشمگیری از انواع یخ با کیفیت را طی بازه های زمانی کوتاه تولید کند. استفاده از انواع ماشین یخساز برای تولید یخ در حجم بالا امری ضروری است. امروزه مدل های مختلفی از ماشین یخساز تولید شده که هرکدام توانایی تولید انواع مختلفی از یخ (برای مثال یخ حبه ای، یک پودری و یخ پولکی) را دارند.

یخ ساز یا دستگاه یخ ممکن است به یک دستگاه مصرف کننده برای ساخت یخ اشاره کند که در داخل یخچال و فریزر یافت می شود؛ یک دستگاه مستقل برای ساخت یخ، یا یک ماشین صنعتی برای ساخت یخ در مقیاس وسیع. اصطلاح " ماشین یخساز" معمولا به دستگاه مستقل اشاره دارد.

ژنراتور یخ بخشی از ماشین یخساز است که در واقع یخ تولید را می کند که شامل اواپراتور و هر درایو / کنترل / زیر فریم مربوطه است که به طور مستقیم در ساخت و خروج یخ و ذخیره سازی آن دخالت دارد. هنگامی که اکثر مردم به یک ژنراتور یخ مراجعه می کنند، به این معنی است که این ماشین یخساز به جز منجمد سازی، خنک کننده نیز هست.

یک ماشین یخساز، به ویژه اگر به عنوان بسته بندی توصیف شده باشد، به طور معمول یک ماشین کامل است که فقط نیاز به اتصال به منابع قدرت و آب دارد.

تمام تجهیزات از چهار اجزای اصلی ساخته شده است. اواپراتور، کندانسور، کمپرسور و شیر دریچه گاز. ماشین یخساز همگی همان کار را می کنند. عملکرد کمپرسور این است که بخار کم فشار را به بخار فشار بالا فشرده و آن را به کندانسور تحویل دهد. بخار با فشار بالا مایع می شود و از طریق شیر دریچه ای برای تخریب مایع کم فشار استفاده می شود. در این مرحله، مایع به اواپراتور منتقل می شود، جایی که تبادل حرارت اتفاق می افتد و یخ ایجاد می شود. این یک چرخه کامل تبرید یا یخ سازی است.

در بسیاری از آشپزخانه ها شما انواع ماشین ها را پیدا خواهید کرد - اکثر مردم دارای یخچال، فریزر، اجاق گاز و مایکروویو هستند، مهمترین وسایل مدرن برای پخت و پز خانه. با این حال، در سال های اخیر، تعداد زیادی لوازم جدید به وسایل آشپزخانه اضافه شده است و بسیاری از مردم در آنها سرمایه گذاری کرده اند و واقعا مفید هستند. نمونه خوبی از این ماشین ها می توان به نان ساز، بستنی الکتریکی، و ماشین یخساز قابل حمل اشاره کرد.

یک ماشین یخساز خانگی معمولی می تواند کارایی بسیار بالایی برای شما داشته باشد. ماشین یخساز طراحی شیک و جمع و جور دارند، بنابراین به آشپزخانه ظاهری زیبا می دهد همچنین می توانید در محل کار نیز از آن استفاده کنید.

بعضی افراد ممکن است نیاز به چنین ماشین یخساز داشته باشند. البته بیشتر از ماشین یخساز در مصارف تجاری استفاده می کنند.

انواع ماشین یخساز عبارتند از: ماشین یخساز حبه ای، ماشین یخساز لوله ای، ماشین یخساز پولکی، ماشین یخساز پودری و ماشین یخساز قالبی

همانطور که یخ در سینی های انجماد شکل می گیرد، مواد معدنی در آب در تجهیزات جمع آوری می شوند. این مواد معدنی باید گاهی اوقات از سینی های انجماد و مخازن آب شسته شود. ماشین یخساز یک تنظیم متغیر برای شروع یک چرخه شستشو در فرکانس دلخواه دارند. فرکانس شستشو باید با کیفیت آب محلی و الزامات سایت مشخص شود. بعضی از مدل های جدید ماشین یخساز چرخه شستشو را براساس خواندن سنسورهای مواد معدنی انجام می دهند.

"کیفیت" یخ نیز می تواند بر استفاده از ماشین یخساز تاثیر بگذارد. بعضی از مدل های ماشین یخساز برای تولید یخ واضح و نرمتر با استفاده از یک انجماد تکراری و چرخه ی باز شدن جزئی در حالی که یخ تولید شود طراحی شده اند. نتیجه این چرخه تولید مکعب های یخ است که به راحتی، بدون حباب هوا و بیشتر برای شکل بلورین شدن تولید می شوند. متأسفانه در این حالت آب زیادی را از دست می دهد و هیچ هدف خاصی ندارد.

ماشین آب سرد در استفاده از آب اغلب ناکارآمد هستند، هر چند گاهی اوقات مقدار قابل توجهی صرفه جویی در انرژی دارند. ماشین های آب سرد معمولا از آب آشامیدنی برای حذف حرارت از تجهیزات تبرید استفاده می کنند. در سال های گذشته، بسیاری از این دستگاه ها از یک خنک کننده یک طرفه استفاده می کردند. خوشبختانه بسیاری از تولیدکنندگان شروع به رها کردن این طرح کردند. بعضی از طرح های جدیدتر آب را بعد از عبور از برج خنک کننده یا مبدل حرارتی دوباره گردش می دهند، اما هنوز هم نیاز به مقدار زیادی آب می باشد. در حالیکه ماشین یخساز عموما دارای راندمان آب 40 تا 66 درصد هستند، دستگاه های آب سرد معمولا کمتر از 15 درصد آب مصرف می کنند.

ماشین یخساز در چهار روش اصلی طبقه بندی می شوند: پروفیل، نحوه ی سرد شدن، ظرفیت تولید یخ و نوع یخ که آنها می سازند.

پروفیل - اشاره به نوع فضایی است که دستگاه یخ می رود، مانند یک شمارنده در بالای دستگاه نوشابه.

ظرفیت تولید یخ - دستگاه چقدر یخ می تواند نگه دارد، آیا یک مخزن ذخیره سازی وجود دارد، و چه مقدار یخ را می تواند در یک روز تولید کند.

انواع یخ - مکعب های کامل، نیمه مکعب ها، قطعات و یخ پوشیده شده. گرچه بسیاری دیگر از آنها نیز وجود دارد.

یخساز چیست؟

ماشین یخ ساز دستگاهی است که با دریافت آب و مصرف انرژی تولید یخ می کند.

انواع مختلفی از ماشین های یخ ساز در دنیا تولید و عرضه شده اند که هر کدام کارایی و کاربرد خاص خود را دارند.

معروف ترین مدل های ماشین های یخسازی در دنیا به شرح زیر است:

1- یخساز حبه ای : این یخساز تولید یخ حبه ای یا مکعبی کوچک می کند که کاربرد آن در مصارف بهداشت و خوراکی است و از معمول ترین و رایج ترین نوع یخ در دنیا می باشد.

2- یخساز لوله ای : این یخساز تولید یخ لوله ای یا استوانه ای کوچک می کند و کاربرد آن در مصارف بهداشتی و خوراکی با حجم بالا و مصرف قابل ملاحضه است و مناسب ترین یخ جهت مصارف زیاد و پر حجم بهداشتی مطابق با سازمان انرژی اروپا است.

3- یخساز پولکی : این یخساز یخ پولکی یا صفحه ای کوچک تولید می کند.در تیراژ زیاد برای استفاده در صنایع بتن وساختمانی و در تیراژ کوچک تر و برای صنایع شیلات و پخت نان کاربرد دارد.

4- یخساز پودری : این یخساز یخ پودر، یخ آب یا یخدر بهشت تولید می کند.بهترین یخ برای اتاق های تمیز و آزمایشگاه ها

بوده و یکی از رایج ترین دستگاه های آزمایشگاهی است.

5- یخساز قالبی : این یخساز یخ قالب یا یخ مکعب مستطیلی تولید می کند. به دلیل اتلاف انرژی و عدم پایش موارد بهداشتی در بسیاری از کشور های دنیا رایج نیست و کاربرد ندارد.

البته گونه های دیگری از یخ هم توسط دستگاه های دیگری تولید می شوند نظیر یخ صفحه ای یا یخ نیم مکعبی، یخ مستطیلی کوچک، یخ لوله تفنگی و ... که به نسبت مدل های بالا دارای کاربرد های محدود تری هستند.

شما هم می توانید به این مقاله امتیاز دهید
مقالات ویژه آرمینکو
اواپراتور یخساز ( قسمت یخسازی دستگاه های یخساز)
حمام آزمایشگاهی یا وان مایع آزمایشگاهی چیست ؟
یخساز دو کاره پودری و حبه ای
گاز مبرد R23
یخ خرد کن Ice Crasher
چمبر تست پایداری (محفظه آزمون پایداری)
سوپر هیت و سابکول در سیکل تبرید
اطلاعات در مورد یخساز حبه ای
اطلاعات مورد نیاز در مورد ماشین یخساز
اطلاعات قیمت یخساز
دومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و خدمات هتل داری - بهمن ماه 1397
آب خوب - یخ خوب
یخساز چیست؟

مقالات مرتبط

×