پاسخ به پرسش های متداول

چمبر چیست؟

معنی کلمه چمبر (Chamber) : محفظه ، اتاقک ، سالن

دامنه کاربرد : آزمایشگاه ها برای آزمون های قطعات یا نمونه های مختلف

انواع متداول : چمبر آزمون دما و چمبر آزمون رطوبت

محدوده های دمایی سرد متداول : 40- ، 60- و 80- درجه سانتی گراد

محدوده های دمایی گرم متداول : 120+ ، 160+ و 250+ درجه سانتی گراد

محدوده رطوبت : 10 تا 95 درصد

تاریخچه کوتاه در مورد تجهیزات تست :

پس از انقلاب صنعتی در دنیا، بشر قالباً به دنبال مسیرهای ساده سازی برای امورات خود بوده است، بدین مفهوم که تجارب گذشتگان را پیشرو راه خود کند.

از مواردی که کیفیت را برای ما به ارمغان می آورد، آزمودن است. آزمودن چه؟

هر آنچه امروز در دسترس ماست بی شک روزی با گذشت زمان به شکل امروزی تغییر یافته، نظیر اتومبیل ها، تلفن ها، رایانه ها و غیره. اما چه چیز باعث این تغییرات و بهینه سازی ها شده؟ آزمودن

بشر همه چیز را می آزماید ، حتی از کودکی هم با حس های خود ، تجربه های جدیدی را درک می کند.

نیاز به آزمون های مختلف ، آزمایشگاه ها را به وجود آورد. چه در صنعت و چه در پزشکی. اینک آزمایشگاه ها با تجهیزات گسترده ای به ما کمک می کنند تا محصول بهتری به دست بیاوریم.

شما تصور کنید بخواهید یک آزمایش ساده در منزل انجام دهید. یخ زدن آب! آنقدر به نظر ما ساده می رسد که از هر کسی بپرسید قطعاً پاسخ ، کاری ساده و بدون پیچیدگی است. قرار دادن آب در جا یخی در فریزر معمولی خانگی! اما بر طرف کردن همین نیاز روزی از بزرگترین دغدغه های بشر بوده و برای این کار مجبور به رفتن به نقاط سردسیر تر در طبیعت بوده تا بتواند یخ داشته باشد یا ساخت نمونه های کم نظیر یخچال های طبیعی در مشرق!

اما اکنون چه؟ به طور مثال ما نیاز به تست طول عمر (Aging Test) داریم. فرض کنید برای داروهای غیر طبیعی! قطعاً نمی توانیم دارو را به نقاط مختلف طبیعت ببریم و تست را شروع کنیم! چرا که نه منطقی است و نه قابل اعتماد. مانند مثال یخ ، به راحتی دارو را داخل چمبر قرار داده و آزمون های متنوع را در کمتر از چند ساعت انجام می دهیم و صحه گذاری می کنیم و تبعاً نتایج به دست آمده قابل مقایسه با روش های سنتی نیست!

این روزها هزاران استاندارد در زمینه های مختلف تدوین شده و تست ها با اعتماد بالا قابل انجام هستند و ما از نتایج همین آزمون ها هواپیما ساختیم، پل ساختیم، سد ساختیم و هم چنان هم در حال ساخت هستیم.

چگونه قبل از خرید، از کارکرد صحیح یک چمبر اطمینان حاصل کنیم؟

همه ما هنگام خرید یک کالا، این نگرانی را داریم که آیا ادعاهای فروشنده درست است یا خیر؟ و شاید بارها از این منظر دچار سردرگمی همه ما هنگام خرید یک کالا، این نگرانی را داریم که آیا ادعاهای فروشنده درست است یا خیر؟ و شاید بارها از این منظر دچار سردرگمی و ضرر شده ایم و صد البته هرچه کالا تخصصی و حساس تر باشد، قطعاً خرید، حرفه ای تر و سخت تر خواهد بود.

در بازار های پیشرفته به دلیل تنوع محصولات از یک طرف و تنوع تولید کنندگان و اطلاعات فنی از طرف دیگر تجربه خرید امن تر و آگاه تر را برایمان فراهم می کند. دقیقاً بر عکس بازار های سنتی و غیر حرفه ای که بیشتر به اظهارات فروشنده اعتماد می کنیم و راه های آزمایش منطقی و قابل استنادی هم وجود ندارد.

به طور مثال فروشنده ای ادعا می کند محفظه ای با دمای یکنواخت 70- درجه سانتی گراد تولید کرده و محصولش با دقت یکنواختی و پایداری دمای 1± درجه سانتی گراد، قابل ارائه است و به چندین شخص و شرکت هم فروخته است!

اگر از آرمینکو بپرسید دو پیشنهاد به شما می دهد:

1- به آزمون خود آگاه باشید.

- این که آزمایش شما چیست و اساساً چه دستگاهی مناسب شماست؟

- اطلاعات فنی یا استاندارد بین المللی دارید یا خیر؟

اگر اطلاعات شما از نوع آزمایش کافی باشد، قطعاً انتخاب درست تر و آگاهانه تری خواهید داشت. هم چنین می توانید از مراجع بین المللی استاندارد یا همکاران خارجی خود این اطلاعات را جمع آوری کنید.

2- از شرکت های کالیبراسون کمک بگیرید:

شرکت های خدمات کالیبراسیون که زیر مجموعه ای از اداره استاندارد هستند را بیابید و اطلاعات تست و ادعاهای شرکت سازنده را در اختیار ایشان قرار داده تا آنها کارکرد دستگاه فروشنده را صحه گذاری کنند.این شرکت ها مانند شخص ثالثی بین خریدار و فروشنده قرار گرفته و با دریافت هزینه و انجام فرآیند کالیبراسیون، روی آن تاًثیر مثبت می گذارند.

به طور خلاصه با پیمودن دو راه ساده بالا شما به طور ضمنی آگاه تر خواهید شد و انتخاب بهتری خواهید کرد.

می توانید از وب سایت زیر جهت یافتن آزمایشگاه های خدمات کالیبراسیون بهره بگیرید:

آزمایشگاههای کالیبراسیون تائید صلاحیت شده بر اساس استاندارد 17025

چمبر تست شرایط محیطی چیست؟

چمبر تست شرایط محیطی Environmental Test Chamber

چمبر شرایط محیطی به محفظه ای اطلاق می شود که توانایی آزمایش در پارامتر های دما و رطوبت را به طور جداگانه یا تواماً داشته باشد.

آزمون های دما و رطوبت بسته به نوع نمونه مورد تست و استاندارد های صنایع، متفاوت و متنوع هستند و بعضاً شرایط جوی هر منطقه روی نوع استاندارد و نحوه اجرای آن تأثیر مستقیم می گذارد.

این روزها با افزایش تقاضا در صنعت جهت استانداردسازی محصولات تولیدی از یک طرف و کیفیت بیشتر از طرف دیگر، آزمایشات شرایط محیطی گسترش یافته و نقش مهمی در صحه گذاری آزمون ها دارد.

بازه ی استاندارد و متداول تست های دمایی در دماهای سرد از 40 - ، 30- و 20- درجه سانتی گراد، در دماهای گرم 100 + ، 120 + ، 140 + و 160 + درجه سانتی گراد و رطوبت 10 ، 20 ، 30 ، 40 ، 50 ، 60 و 90 درصدی می باشد.

پایش هم زمان دما و رطوبت می بایست با دقت کافی انجام شده و قابل استناد باشد.

پیشنهاد آرمینکو، انجام سخت گیرانه ترین آزمون های کالیبراسیون است. با صحه گذاری صحیح فرآیند کالیبراسیون از کارکرد مطلوب دستگاه در دماها و رطوبت های تنظیمی اطمینان حاصل خواهید کرد.

کاربرد دستگاه های تست شرایط محیطی به صورت گسترده در صنایع برق، الکترونیک و مخابرات، لوازم خانگی، مواد شیمیایی و ساختمانی، مواد غذایی و... جهت بررسی دوام، سازگاری نسبی و خواص کلی نمونه مورد تست است.

چمبرهای تست شرایط محیطی هم همانند بسیاری از دستگاه های دقیق آزمایشگاهی می بایست به صورت دوره ای توسط

آزمون های کالیبراسیون، صحه گذاری شوند تا آزمون ها، دقیق و قابل استناد باشند.

عموماً در مواجه شدن با دستگاه های آزمایشگاهی دقیق است که استاندارد های دقیق تر هم مورد استفاده قرار می گیرند و در مجموع ترکیب مناسبی از دقت و کیفیت حاصل می شود. اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هر قدر تسلط بیشتری روی نحوه ی آزمون ها و استاندارد داشته باشید، دستگاه بهتری انتخاب خواهید کرد.

در کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه، سازندگان دستگاه های آزمایشگاهی خود، استادانه استاندارد های صنایع را آموخته اند و با قرار گرفتن در کنار مشتری، بهترین نتیجه حاصل می شود.

بدیهی است هرچه پارامترهای تست در دستگاهی بیشتر شود، به همان اندازه سهولت کار با دستگاه در اولویت بیشتری قرار خواهد گرفت. امروزه با گسترش کنترلر های لمسی از یک سو و بهره برداری از نرم افزار ساده اما با قابلیت های گسترده از طرف دیگر، تصویر آسان تری از کارکرد دستگاه ها برایمان امکان پذیر شده است.

آرمینکو نیز سعی داشته تا با طراحی ترکیب خوب نرم افزار ساده و کارا و سخت افزار کوچک و قوی، قدم موثری در آسان سازی و کاربری دوستانه دستگاه با کاربر داشته باشد.

کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون یا Calibration به معنای واسنجی است.

به مفهوم ساده، کالیبراسیون اندازه گیری و تعیین صحت وسیله اندازه گیری در مطابقت با مرجع تأیید شده می باشد.

مهم ترین موضوع برای اخذ دستگاه آزمایشگاهی دقیق انجام فرآیند کالیبراسیون است.این مهم روی ادعای فروشنده، صحه گذاری کرده و جدا از آن، نقاط حساس تست ما را شفاف بررسی می کند.

آزموده را آزمودن خطاست...

یک بار انجام دهید امّا با ثبات بالا نتیجه بگیرید.مطمئن شوید که دستگاه شما برای تست شما مناسب است.

1-حتماً شرط کالیبراسیون را در نظر گرفته و به فروشنده دیکته کنید.

2-بهترین شرکت های ارائه دهنده خدمات کالیبراسیون را بشناسید و از آن ها خدمت بگیرید.

3-در هنگام انجام فرآیند کالیبراسیون حضور یابید و از نحوه اجرای آن اطلاعات کافی به دست آورید.

4-گواهی اخذ شده را بررسی و سپس دستگاه را تحویل بگیرید.

5-در دوره های منظم دستگاه را کالیبره کنید.

چگونه متوجه شویم چه کالیبراسیونی مد نظر ما است؟

شما می خواهید آزمون مطمئنی داشته باشید پس قطعاً استاندارد های لازم برای آزمون خود را بررسی کرده اید.اگر این مهم، صورت نگرفته پس در مرحله کالیبراسیون هم نتایج شفافی به دست نخواهید آورد.روش و ساز و کار کالیبراسیون را شما و آزمونتان تعیین می کند.پس اطلاعات و روش ها را از استاندارد استخراج کرده و با شرکت های کالیبراسیون در میان بگذارید.هم ازر با این فرآیند به تولید کننده دستگاه های آزمایشگاهی هم شرایط آزمون را به دقت توضیح دهید.

کالیبراسیون چه موقع انجام می شود و چه هزینه ای را به ما تحمیل می کند؟

اصولاً در دو مرحله می توان از کالیبراسیون بهره برد:

1-قبل از تحویل گیری دستگاه و هم زمان با آماده شدن آن.

2-به صورت دوره ای در طول مدت استفاده.

هزینه کالیبراسیون بسته به نوع آن متفاوت است و بستگی مستقیم با نقاط تست دارد.هرچه نقاط تست را افزایش دهید هزینه بیشتری برای صحه گذاری پرداخت خواهید کرد.

بهترین روش استخراج نقاط حساس تست است تا هزینه قابل قبولی در این مرحله پرداخت کنید.البته می بایست با در نظر گرفتن استاندارد، نقاط را انتخاب و صحه گذاری کرد.

آرمینکو پیشنهاد می دهد که همیشه و همیشه دستگاه را کالیبره کنید تا بهترین و دقیق ترین آزمون ها را انجام دهید.

چمبر حرارتی و برودتی یا محفظه آزمون سرد و گرم چیست؟

چمبر حرارتی و برودتی Thermal Testing Chamber

چمبر حرارتی و برودتی به محفظه ای اطلاق می شود که امکان انجام آزمون را در بازه های دمایی سرد و گرم داشته باشد.

به عبارتی دیگر و به زبانی ساده تر، این نوع چمبر، آون و فریزر را تواماً در یک محفظه دارد.

از این دستگاه برای انجام آزمون های مختلف در زمینه های متفاوت استفاده می شود.کارایی این چمبر تماماً به استاندارد تعریف شده ی صنایع بستگی دارد که این استاندارد ها نیز با توجه به نوع قطعه یا نمونه ای که قرار است تست شود تعریف شده اند.

بازه ی دمایی رایج برای این دستگاه، در دمای سرد از دمای محیط الی 40-، 60- و 80- درجه سانتی گراد و در دمای گرم از دمای محیط الی 120+، 160+ و 180+ درجه سانتی گراد می باشد.

پارامتر مهم دیگر در این دستگاه و در تمام دستگاه های آزمایشگاهی، دقت است.

منظور از دقت در این دستگاه ها، دقت یکنواختی و پایداری دما است.پارامتری که میتواند از 0/5± تا 5± درجه سانتی گراد بسته به نوع استفاده و استاندارد، متفاوت باشد.

چمبر های حرارتی و برودتی در صنایع مختلفی مانند برق، مخابرات، خودرو و قطعات آن، الکترونیک و ... جهت تست نمونه های به کار گرفته شده در این این صنایع و همچنین بررسی دوام و مقاومت آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

چه پارامتر هایی برای شما به عنوان یک مشتری در تهیه ی چمبر های سرد و گرم حائز اهمیت است؟

بارز ترین نکته این می باشد که چمبر سرد و گرم را جهت انجام چه نوع تستی و درچه صنعتی می خواهید استفاده کنید.

پس دامنه کاربرد این دستگاه و هم چنین آگاهی از رنج دمایی مورد نیاز و استاندارد تعریف شده جهت انجام آزمون مورد نظر خود، بازه ی انتخاب شما را محدودتر کرده و باعث می شود، دستگاهی را تهیه کنید که کاملاً با موارد یاد شده مطابقت داشته باشد.

آرمینکو همیشه تاکید شدیدی بر روی انجام آزمون کالیبراسیون هنگام خرید دستگاه و حتی انجام آن، در طول دوره ی استفاده از دستگاه، را دارد؛ تا همواره انجام آزمون ها با دقت بالاتر و صحت بیشتری انجام شوند.

به طور خلاصه اگر قصد تهیه چمبر سرد و گرم داشتید، حتماً موارد زیر را بررسی و نهایی نمایید:

1- قطعه مورد آزمایش و در نتیجه ابعاد درخواستی

2- استاندارد مورد آزمایش و در نتیجه نحوه ی انجام آزمون و استخراج محدوده دمایی و دقت مورد نظر

3- انجام کالیبراسیون هنگام خرید دستگاه و سپس بازدید های دوره ای در قالب کالیبراسیون های مجدد و یا بازبینی

فریزر آزمایشگاهی یا محفظه زیر صفر یا محفظه سرد چیست؟

فریزر آزمایشگاهی Ultra Low Temperature Freezer or Laboratory Freezer

قطعاً هر شخصی که در حال خواندن این مطلب است، به بهانه های مختلف درب فریزر خانه خود را باز کرده؛ حال آن بهانه می تواند بیرون آوردن گوشت و سبزیجات یخ زده برای پختن یک شام لذیذ باشد و یا برداشتن و میل نمودن یک بستنی آن هم در گرمای تابستان.

پس بدون شک مفهوم فریزر و یا یک محفظه سرد که با باز نمودن درب آن هوای سرد داخل محفظه بیرون می آید، آشکار است.

فریزرهای آزمایشگاهی نوع دیگری از فریزر ها هستند که مصارف پزشکی، آزمایشگاهی و در مواردی، صنعتی دارند.

از این نوع فریزر ها در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها جهت نگه داری مشتقات خون، احشام بدن و ... استفاده می شود.هم چنین در صنعت بسیاری از تولید کنندگان قطعات، مطابق استاندارد های آزمایشی خود قطعات تولیدی را در این فریزر ها تست می کنند.

محدوده دمایی فریزر های آزمایشگاهی متداول40- ، 60- و 80- درجه سانتی گراد می باشد

همان طور که قبلاً هم ذکر کردیم؛ پارامتر مهم در تمامی دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی دقت آن ها است.

دقت یکنواختی و پایداری دما پارامترهایی هستند که می توانند بازه ی انتخاب مشتری برای تهیه این دستگاه را محدود تر کنند.

این دقت درفریزر ها می تواند 5/0± ، 2± درجه سانتی گراد و یا استاتیک (بدون دقت قابل پایش) باشد.

نکته ای که همیشه به آن تأکید داشته ایم، آگاهی از استاندارد مورد نیاز جهت تست و یا نگهداری قطعه، محدوده ی دمایی و پیرو آن دقت یکنواختی و پایداری دمای صحیح جهت انجام آزمون و یا حتی نگهداری مواد و قطعات، عاملی است که شما را به عنوان خریدار از خرید نادرست مصون می دارد.

اگر مطالب وبلاگ آرمینکو را دنبال کرده باشید بی شک این جمله را بارها خوانده اید:ت

آرمینکو تأکید شدیدی بر روی انجام آزمون کالیبراسیون هنگام خرید دستگاه و بازدید های دوره ای در قالب کالیبراسیون های مجدد دارد. میزان اهمیت این امر تا حدی است که خریدار باید هنگام تحویل دستگاه و حتی در طول مدت استفاده از آن، دستگاه را به صورت دوره ای کالیبره کند.

به طور کلی اگر قصد تهیه فریزر آزمایشگاهی را دارید، مشخص کنید:

1- دستگاه را برای چه کاربردی تهیه می نمایید؟

2- استاندارد و دقت دمایی مورد نیازتان چیست؟

3- حجم مورد نظرتان برای این دستگاه چیست؟

4- کالیبراسیون مورد درخواست شما چگونه است؟

شما هم می توانید به این مقاله امتیاز دهید
مقالات ویژه آرمینکو
یخساز دو کاره پودری و حبه ای
گاز مبرد R23
یخ خرد کن Ice Crasher
چمبر تست پایداری (محفظه آزمون پایداری)
سوپر هیت و سابکول در سیکل تبرید
اطلاعات در مورد یخساز حبه ای
اطلاعات مورد نیاز در مورد ماشین یخساز
اطلاعات قیمت یخساز
دومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و خدمات هتل داری - بهمن ماه 1397
آب خوب - یخ خوب
یخساز چیست؟

مقالات مرتبط

×